Merhaba arkadaşlar size bugün Emdr kesin çözüm mü? Konu hakkında bilgiler vereceğim. Psikolojik problemler yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de terapi bana fayda sağlayacak mı? Psikoterapi kesin çözüm sunar mı? Peki ne oluyorda bu insanlar kesin iyileşip iyileşemeyeceğini merak ediyorlar. Uzun süredir tedavi alıp iyileşememeleri, onlarca doktora psikoloğa gitmelerine rağmen iyileşememeleri önemli etkenlerdendir.

Peki o zaman psikoterapi uzun bir sürecimi işaret etmektedir. Psikoterapi kişiden kişiye değişen bir süreçtir. 3-4 seans çalıştığımız danışanımızda vardır. 50-60 seans çalıştığımız danışanımızda vardır. Kişinin yaşadığı psikolojik duruma göre değişmektedir. Aynı rahatsızlığı bile yaşasalar içerik farklı olduğu için süreçte herkeste farklı ilerler. Yani psikoterapi uzun bir zaman dilimini almak zorunda değildir. Uzun süredir yaşadığınız bir durumu değiştirmeyi hedeflediğimiz için bunun çok kısa zamanda olmasını beklemekte çok gerçekçi olmayacaktır.

Bir diğer konu bu insanlar neden farklı farklı doktorlara ya da psikologlara gidiyor. Bunun aslında bir çok nedeni vardır. Birincisi danışandan kaynaklanan nedenleri diğeri ise uzmandan kaynaklanan nedenler. Yani tek nedene bağlı ilerlemez. Biz danışanlara şunu söyleriz iyice araştırma yapın gittiğiniz kişinin bu alanda ne kadar deneyimli olduğu ve bu alanın içinden birisi mi bunu iyice araştırın. Karar verdiğiniz uzmandan hemen vazgeçmeyin kafanıza takılan şeyleri uzmanınızla konuşup aşabilirsiniz. O yüzden sürekli iletişim halinde olmak önemlidir.

Konu çok fazla uzatmadan asıl konumuza gelelim EMDR Terapi kesin çözüm mü?

Aslında bir çok terapi yöntemi kesin çözüm üretme konusunda etkilidir. Sadece danışanın terapi yöntemine uyum sağlaması da önemli bir konudur. Aslında kişiler terapi sürecinin mantığını anlarsa farklı terapi yöntemlerinde de kesin çözüme ulaşabilirler. Emdr terapinin tek farkı, diğer terapi yöntemlerine göre bazı problemlerde daha hızlı sonuca ulaşmasıdır.

Ben emdr terapi, hipnoterapi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemini uygulayan bir psikolog olarak şunu söylebilirim. Terapi yöntemi önemli ama kesin çözüm için önemli etkenlerde bir tanesidir.

Terapi sürecini etkileyen diğer etkenleri merak ediyorsanız tıklayınız…

Uzman Klinik Psikolog Ayhan ALTAŞ – Bursa

Bir Cevap Yazın