www.emdrbursa.com sitemizdeki bu sayfa Google’da Bursa EMDR Terapisi araması yapanların bize daha kolay ulaşması için düzenlenmiştir. Hakkımda bilgi almak ve çalışma alanlarım için daha ayrıntılı bilgiye ana sayfayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ana sayfaya gitmek için lütfen burayı tıklayınız.

Bursa EMDR Terapisi için güvenilir ve deneyimli adresiniz.

Bursa EMDR Terapisi konusunda Klinik Psikolog Ayhan ALTAŞ olarak sizlere yardım etmekten mutluluk duyarım.

EMDR iki yönlü göz hareketleri ya da diğer iki yönlü uyarımları kullanan bir bilgi işleme yöntemidir. Bu işleme olumsuz yaşantıların ortaya çıkardığı duygusal, bedensel ya da kendilik inancı ile ilgili olumsuzlukları giderir. EMDR ile olumsuz yaşantıların görüntüleri uzaklaşıp silinirken, yerine daha olumlu anılar, bilgiler ve farkındalıklar gelir. Göz hareketlerinin uygulanmaya başlamasıyla, başlangıçta hedeflenen görüntü ile bağlantılı bellekte depolanmış birçok anı, duygu ve duyum zihne akmaya başlar. Bellek ağlarında depolanmış bu birbiri ile ilişkili anılar, hedef anının işlenmesi ile harekete geçer ve işlenmeye başlar. Bellek ağları arasında hızla bağlantılar kurabilmesi, bilginin hızla işlenmesini sağlaması nedeni ile EMDR “hızlandırılmış bilgi işleme” olarak da adlandırılır. Bir kayıp sonrası yaşadığı sıkıntılarla başvuran hastanın, bu kaybı ile ilgili sahneler çalışılırken, birden bire zihnine daha önce yaşadığı ayrılıklar, kayıplar, o dönemde yaşadığı duygu ve beden duyumları, kayıp ile ilgili kendisi hakkında oluşan bilişleri geliverir. Göz hareketlerinin sürdürülmesi ile birlikte hem yeni hem eski kayıplarla ilgili çeşitli ilişkili anı parçaları, bunlara ait duyumlar gelmeye devam eder. Terapistin göz hareketlerini sürdürmesi ile başlangıçta farkında olunmayan birçok bağlantı kurulur, bir yandan hastaların olumsuz duygulanımları ve duyumlarına karşı duyarsızlık sağlanırken bir yandan da yeni bakış açıları, yeni farkındalıklar kazanması sağlanır. Olay ya da olayların ilgili daha önce anımsanmayan hoş kısımları fark edilmeye başlanır. Birbirinin tetiklediği olumlu anı, duygu ve duyumlar olumsuzların yerine geçer. EMDR uygulamasında en başta daha çalışılacak hedef belirleme sırasında hastanın travmatik yaşantısı sonrası kendisi ile ilgili nasıl bir olumsuz biliş geliştirdiği belirlenir. Bu olumsuz biliş genellikle sorumluluk (kötü bir şey yaptım, kötüyüm, değersizim, sevilmeyi hak eden biri değilim gibi), güvenlik/incinebilirlik (kendime güvenemem, kendimi koruyamam, tehlikedeyim gibi) ya da kontrol (güçsüzüm, zayıfım, yetersizim gibi) alanlarındadır.

EMDR ile göz hareketleri uygulanıp anı ile ilgili duyumlara duyarsızlık kazanıldıkça bellekte çalışılan anı ile ilgili yeni bağlantılar kuruldukça bu olumsuz bilişler değişmeye başlar. Kimi zaman bu yeni bilişler başlangıçta bildirilen olumsuz bilişin tam tersidir. Yeterliyi, iyiyim, kararlarıma güvenebilirim gibi. Kimi zaman da başka olumlu bilişler oluşabilir; geçti gitti, geride kaldı, şimdi güvendeyim gibi. Algılanan tehlikenin ya da olumsuzluğun normalleştiği görülür: ambulansta trafik kazası geçiren bir tıp teknikeri her an benzer bir trafik kazası yaşayacağını düşünüyor ve ambulansa binemiyordu. Kaza ile ilgili yaşantısı EMDR ile çalışıldıktan sonra; “ insanlar yalnızca trafikte ölmüyorlar ki, her mesleğin riskleri var” demeye başlamıştır. EMDR tedavisi geçmişteki olumsuz yaşantının, hastanın bugününü bozmayacak hale gelmesini sağlar. Travmalar ve benzeri yaşantıları olanlar bugünü yaşamak konusunda başarısızdırlar. Geçmişe takılıp kalmışlardır. Geçmişlerinin kurbanıdırlar. Travma tedavisi geçmişle hesaplaşmanın bitmesine, daha normal bir yaşam sürdürülmesine olanak sağlar.

EMDR terapisi ile kişiler yaşadıkları acıyla yüzleşebilirler, konuşabilirler, daha sağlıklı düzeyde bir acı ile yaşantılarını değerlendirebilirler. Travma hiç yaşanmamış gibi bir dönüşüm elbette olmaz ya da travmatik anılar tamamen silinmez. Yalnızca oluşturduğu aşırı duyarlılık, dayanılmaz rahatsızlık, derin keder ortadan kalkar. Anının verdiği rahatsızlığa bir duyarsızlık gelişir. Daha sağlıklı, olgun ve farklı bir bakışla yaşantı değerlendirilir.

Psikolog Ayhan ALTAŞ – Bursa

Psikoterapist & Hipnoterapist & Emdr Terapisti

Bir Cevap Yazın