Bu makaleyi video olarak izlemek için tıklayınız…

Terapi sürecinden en çok merak ettiğimiz konulardan birisi de terapi bana fayda sağlayacak mı? Terapi bana zarar verir mi?

İyileşelim derken daha kötü olmayalım! İnternette, özellikle zarar konusunda çok değişik bilgiler bulunmaktadır. Terapiye gittim daha kötü oldum. Terapiden sonra sorunlarım daha da arttı…

Emdr Terapi zarar verir mi?

Psikoterapiyi aldığınız kişi de çok önemli… Psikolog ya da psikiyatrist diye gittiğiniz kişileri iyice araştırmalısınız. Psikolog ya da psikiyatrist olmadığı halde bu ünvanlara sahipmiş gibi çalışan kişiler sizlere zarar verebilir. Bir yöntemi öğrenmek psikoterapi için yeterli değildir. İnsan psikolojisi ile alakalı eğitim alması da gerekmektedir. Psikolojik alt yapısı olmayan kişiler şişirme bilgilerle temele oturmayan bir terapi süreci ilerleterek size zarar verebilirler.

Eğer bir psikoterapiste gidiyorsanız ve terapinizi düzenli devam ettiriyorsanız. Terapi size zarar vermez aksine fayda sağlar. Terapi sürecinde zaman zaman kendinizi kötü hissettiğiniz dönemler olabilir faka bu kötü hissetme hiçbir zaman terapiye başlamadan önce ki süreçten daha fazla olmaz. Genelde daha da azdır fakat kişi artık kendinde olumlu değişikliklerde gözlemlediği için olumlu olumsuz geçişlerini fazla algılayabilir.

Emdr Terapinin Yan Etkisi Var mı?

Emdr terapi geçmişte yaşadığınız olumsuz anılar üzerine çalışmaktadır. Çalışma esnasında duygusal yoğunluk yaşamanız bizim beklediğimiz bir şeydir. Emdr terapi, ortaya çıkan duygusal ve düşünsel yoğunluk ile çalışarak onları duyarsızlaştırmayı hedefler. Terapi sonrası bilinçaltında var olan duygusal ve düşünsel yoğunluk azaldığı için kişi kendini daha iyi hisseder. Terapi sonrasında da bilgi işleme sistemi devam etmektedir. Bundan dolayı rahatsız edici olayla alakalı yeni bilgiler ortaya çıkabilir veya kişinin rüyalarına girebilir. Bu durum kişinin hoşuna gitmeyebilir fakat bu iyileşmenin göstergesidir. Yani seans sonrası ortaya çıkan bilgiler ile de çalışıldığı için bunun olması bizler için olumlu olarak karşılanmaktadır.

Genel anlamda şunu söyleyebilirim ki emdr terapinin yan etkisi veya zararı yoktur. Terapistinizin yönlendirmelerine uyuyorsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız…

youtube kanalımda sizler için psikolojik içerikli videolar çektim abone olmak için tıklayınız…

Psikolog Ayhan ALTAŞ-Bursa

Psikoterapist&Hipnoterapist&Emdr Terapisti

Bir Cevap Yazın